Alanya Müftülüğü’nden Skandal: Onlara Rahmet Dilemek Caiz Değil

 Alanya Haber giriş: 30 Nisan 2019, Salı 17:05, Güncelleme: 3 yıl önce
Alanya Müftülüğü’nden Skandal: Onlara Rahmet Dilemek Caiz Değil
Abone ol

Alanya Müftülüğü yayımladığı yazılı açıklama ile şoke etti. Yayınlanan yazılı açıklamada, 'Müslüman olmayanlara rahmet dilemeyin' denildi. Dün meydana gelen trafik kazasında Alanyaspor'un Çek futbolcusu Josef Sural'ın kahreden ölümünün ardından Müftülüğün yaptığı bu açıklama büyük tepki topladı..

Alanyaspor'lu Josef Sural için yeşil dün sahada düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Tüm Alanya'da büyük bir üzüntü ve yas havası hakim olmuş ve futbolcular, Josef Sural'ın tabutuna karanfiller bırakırken, aynı kazada yaralanan futbolcularla diğer takım arkadaşları tören boyunca gözyaşlarına boğulmuştu.

SOSYAL MEDYADA MÜFTÜLÜĞE TEPKİ YAĞDI, RAHMET DİLENDİ

Tören sonunda Josef Sural'ın cenazesi Çekya'nın başkenti Prag'a götürüldü. Aynı gün Sural'İn eşi ve iki küçük kızı da Prag'a döndü.

Tüm ülkeyi yasa boğan bu elim kaza sonrasında sosyal medyada yüzlerce vatandaş Sural’e Allah’tan rahmet dilerken, Alanya Müftülüğü resmi sosyal medya hesabında skandal bir bir mesaj paylaşıldı..

Müftülüğün skandal açıklaması büyük tepki topladı. İşte o tepkilerden bazıları;

- Ayse Isik: HasbinAllah. Bir cennetlik sizsiniz.

- Cemila Var: Tövbe yarabbim neler duyacağız ölene rahmet dilenir ne diyecektik yahu şaştım 

Melih Nazlıgül: Ulan yine düşünüp düşünüp bir yerinizden laf uydurmayın eskiden hocalara bir sevgim saygım vardı simdi nefret ettirdiniz..

Ayla Atay: Insanları zorla dinden soğutuyorlar!! Adamın dini belli Allahı inkâr eden kimse yokki neyin kafası bu.

- Ali Mercan: Allah rahmet eylesin,Josef sural

Banu Serbest Sakallı: Yuh artık ya yuh size bu kadar mı yobazsınız.

- Nurviye Cavus Ozdemir: Allah rahmet eylesin.

- Banu Serbest Sakallı: Allah gani gani rahmet eylesin inşallah..

Uzun Niyazi: Rivayetten değil ayetten bahset gerzek müftü. Gayrı müslimlerin allaha inanmadığı nerede yazıyor. Gayrı müslümün ürettiği icad ettiği her şeyi tüketmek faydalanmak caizde vatandaşın rahmet okumasımı sana battı.

* * *

Alanya İlçe Müftülüğü’nden konuyla yapılan açıklama şu şekilde:

Gayrimüslimlere dua etmek, rahmet okumak, istiğfar etmek caiz midir?

Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkâr ettikleri Yüce Allah’tan onlar adına af dilemek anlamına gelir. İslam inancına göre herkes Yüce Allah’a ve dinine inanmakla mükellef olduğu için kişinin kendi ameli esas kabul edilmiştir. Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz.

İLGİLİ HABER

Nitekim birçok âyet-i kerimede inkâr üzere ölen kâfirlerin onlara af dilense bile affedilmeyecekleri belirtilmiş (Nisâ, 4/18, 48; Tevbe, 9/80) ve onlara istiğfar edilmesi yasaklanmıştır. Diğer taraftan “Resûlullah (s.a.s.), amcası Ebû Tâlib ölüm döşeğinde iken ona ‘La ilahe illallah’ kelimesini telkin etmiş, iman etmemesi üzerine, ‘Allah’a yemin ederim ki, senin için af ve mağfiret dilemek bana yasaklanmadığı müddetçe, senin için muhakkak Allah’tan mağfiret dileyeceğim.” (Buhârî, Cenaiz, 79) buyurmuştur. Bu olay üzerine “Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, —yakınları da olsalar— Allah’a ortak koşanlar için af dilemek, ne Peygambere ne de müminlere yaraşır.” (Tevbe, 9/113) âyeti inmiştir.

İLGİLİ HABER

Başka bir rivayette ise Hz. Peygamberin (s.a.s.), münafıkların başı sayılan Abdullah b. Übey b. Selûl’ün cenaze namazını kıldığı, akabinde ona rahmet dileyeceğini ifade ettikten sonra “Asla onlardan ölen birinin namazını kılma ve kabrinin başında durma. Çünkü onlar Allah’ı ve Resûlünü inkâr ettiler ve fasık olarak öldüler.” (Tevbe, 9/84) mealindeki âyetin nazil olduğu belirtilmektedir (Buhari Cenaiz, 83).

İlgili âyetlerden hareketle müslüman bir kimsenin, gayrimüslim olarak ölen bir kimseye istiğfar etmemesi ve rahmet dilememesi gerektiği, böyle bir cenazeyle karşılaştığında da nazik cümlelerle taziye dileğinde bulunması ve kalanlara sabrı tavsiye edip teselli vermesinin uygun olacağı anlaşılmaktadır.

İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER