Diyanet İşleri, Alanya'daki lüks otelde 20 milyon TL yedi

 Alanya Haber giriş: 23 Şubat 2020, Pazar 23:15, Güncelleme: 3 yıl önce
Diyanet İşleri, Alanya'daki lüks otelde 20 milyon TL yedi
Abone ol

Her dönem, milyarlarca liralık bütçesiyle tepki çeken Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Alanya'nın en lüks otellerinden olan Xafira Deluxe Resort Otel'de imam, müftü ve din görevlilerine özel bir program düzenlendi.. Diyanet milyonlarca lirayı akıttığı bu özel program için ‘ihtiyaç’ açıklaması yaptı. Vatandaşa ucuz sebze almak konusunda, 'Akşam pazarına çıkın' tavsiyesinde bulunan Diyanet İşleri, peş peşe ortaya çıkan lüks harcamalarıyla tepki çekmeye devam ediyor

Aralarında imam ve müftülerin olduğu din görevlilerine hizmet içi eğitim adı altında seminer veren Diyanet, Alanya’nın en lüks oteli olan Xafira Deluxe Resort Otel’de tatil yapmalarını sağladı.

Bunun yanı sıra otelde ilahi geceleri de düzenlendi.

Diyanet İşleri, Alanya'daki lüks otelde 20 milyon TL yedi
Diyanet İşleri, Alanya'daki lüks otelde 20 milyon TL yedi

'LÜKS OTELDE 20 MİLYON TL'

Organizasyon için Diyanet bütçesinden 20 milyon lira harcandığı iddia edilirken, otelin şatafatlı detayları eğitime giden imamlar tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

SEZON DIŞI OLDUĞU İÇİN DÜŞÜK FİYATTAYDI

Diyanet’ten Odatv’ye verilen bilgide ise “Sadece bir otelde yapılan eğitim seminerine 20 milyon lira harcandığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.  Başkanlığımızca 40 bin personelimizin eğitimleri için 2020 yılında yolluk kaleminden tahsis edilen toplam bütçe 13 milyon 536 bin liradır” denildi. Diyanet, otel harcamalarının sezon dışı olduğu için düşük fiyatta olduğunu aktardı.

Diyanet İşleri, Alanya'daki lüks otelde 20 milyon TL yedi
(Diyanet işleri başkan yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Eğitim Hizmetleri Daire Başkanı Cafer Tayyar ve imamlar seminer için lüks otelde)

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Başkanlığımız stratejik planı çerçevesinde personelimizin yeni gelişmelere intibakları, dini ve sosyal alanda ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda mesleki yeterliklerinin artırılması, kurum aidiyetlerinin güçlendirilmesi, din hizmetlerinde daha etkin ve verimli olabilmelerinin sağlanması ve din istismarına karşı farkındalık oluşturulması amacıyla farklı alanlara yönelik hizmet içi eğitim seminerleri düzenlenmektedir.

Başkanlığımızca yürütülen hizmet içi eğitim faaliyetleri öncelikli olarak 31 adet eğitim merkezinde yürütülmektedir. Eğitim Merkezlerinin yatak kapasitesi üç bin olup uzun süreli mesleki eğitimlerle sürekli hizmet verdiğinden, sayısal anlamda yoğun katılımlı kısa süreli seminer programları ile mevzuat gereği yapılması zorunlu olan bazı hizmet içi eğitimler eğitim merkezleri dışında sezon olarak uygun koşullu yerlerde 6245 Sayılı Harcırah Kanunu kapsamında yapılmaktadır.

2019 yılında alımı yapılan ve eğitim merkezlerinin doluluğu sebebiyle eğitim merkezlerinde eğitimleri planlanamayan 2400 imam hatibin mesleğe hazırlık eğitimleri 40 günlük teori ve pratik ağırlıklı bir program çerçevesinde 3 grup halinde bahse konu otelde planlanmıştır. Söz konusu eğitimlere ait bütün giderler Harcırah Kanunu kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında ayrıca bir eğitim bütçesi ve harcama kalemi bulunmamaktadır.”