Antalya genelinde ormanlara giriş yasaklandı

 Alanya Haber giriş: 08 Haziran 2024, Cumartesi 12:43., Güncelleme:
Antalya genelinde ormanlara giriş yasaklandı
Abone ol

Antalya Valiliği, yaz aylarında orman yangınları riskini en aza indirmek için 7 Haziran - 31 Ekim tarihleri arasında önemli bir karar alarak, izin verilen piknik ve mesire alanları dışındaki tüm ormanlık alanlara girişleri yasakladı. Ayrıca belirlenen alanlar dışında mangal, semaver, ateş ve benzeri yanıcı eylemlerde bulunmak da yasaklandı.

Antalya Valiliği'nden yapılan açıklamada, yazın gelmesiyle ormanlık alanlar ve tarım arazilerinde araç ve insan hareketliliğinin önemli ölçüde arttığının gözlemlendiği belirtildi. Bu artışa bağlı olarak orman yangınları yaşanabileceğinin değerlendirildiği aktarılan açıklamada, "Orman yangınlarının önlenmesi" konulu genelge yayımlandığı kaydedildi.

MANGAL, SEMAVER, ATEŞ...
Söz konusu genelgede, alınan tedbirler şöyle sıralandı:

"Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak, ormanlara yakın mesafede anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır.

ORMANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI

Ormanlık alanların 4 kilometre civarındaki yerlerde havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmayacaktır. Belirlenen piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlara girişler 7 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında yasaktır.

Piknik ve mesire yerlerinde de 31 Ekim tarihine kadar 21.00 ve 08.30 saatleri arasında mangal, semaver ve ateş yakılmayacaktır."