Zavlak'tan CK Elektrik'e Depremzede resti: O faturaları silmezse...

 Alanya Haber giriş: 15 Şubat 2023, Çarşamba 23:09., Güncelleme:
Zavlak'tan CK Elektrik'e Depremzede resti: O faturaları silmezse...
Abone ol

Alanya Belediye CHP'li Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, depremzedelere kapılarını açan otel veya evlerde kullanılan elektrik faturalarının getirdiği yüke dikkat çekerek Cengiz-Kolin Akdeniz Elektrik Aş'ye trafo resti çekti. Zavlak, Bu faturaların silinmemesi veya indirim yapılmaması halinde CK'nın trafo taleplerine imza atmayacağını ifade etti. dedi.

Alanya'da turistik işletmeler son yıllarda peş peşe yapılan elektrik zamları sonrası gelen fahiş faturalar altında ezilirken, 10 ilimizde büyük bir yıkıma ve 15.02.2023 itibarıyla 36 bine yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiği büyük depremde zarar gören vatandaşlarımıza kapılarını açarak büyük bir vefa örneği gösterdi.

Alanya Belediyesi CHP'li Meclis üyesi Nazmi Zavlak fatura konusunda bu işletmelere bir destek vermediği gerekçesiyle CK Akdeniz'e tepki gösterdi ve 'trafo' resti çekti...

Zavlak yaptığı açıklamada şunları söyledi:.

"6 Şubat'ta Kahramanmaraş ve Elbistan’da meydana gelen deprem felaketinde son verilere göre yaklaşık 36.000 vatandaşımız hayatını kaybederken, 80 binin üzerinde vatandaşımız ise yaralandı.

Depremden sağ kurtulan ya da enkazdan çıkartılan vatandaşlarımızın farklı şehirlere tahliyesi devam ediyor. Deprem felaketinin hemen ardından yaklaşık 50 bin depremzede vatandaşımız Alanya’ya geldi. Alanya’da, Alanya Kaymakamlığı ve Alanya Belediyesi ortaklığında eski Tosmur Belediyesi binasında kurulan Afet Yönetim Merkezi tarafından belirlenen gönüllü otellere gönderilen depremzedelere bugün Kahramanmaraş’tan gelen 10.000 depremzede vatandaşımız daha eklendi.

Depremzede vatandaşlarımızın misafir edildikleri otellerin veya konutların elektrik giderlerinin kim ya da hangi kurum tarafından karşılanacağı ise yeni bir tartışma konusu.

Şimdilik otelcilerin veya konut sahiplerinin kendi bütçelerinden karşıladığı elektrik faturası konusunda bölgeye elektrik veren CK firmasının herhangi bir indirim yapıp yapmayacağı ya da borcu silip silmeyeceğini Alanya halkı merak ediyor.

Deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımızın misafir edildikleri otel ya da konutlarda elektrik faturalarının silinmesi ya da indirimi konusunda hiçbir girişimde bulunulmadı. Her ay CK tarafından Alanya Belediye Meclisi’ne talepler  geliyor. Eğer depremzedelerin konakladıkları oteller veya konutların elektrik giderleri için CK sessiz kalmaya devam ederse, ben kendi adıma meclise gelen hiçbir trafo yeri talebi dosyasına destek olmayacağım, aksine kabul edilmemesi için tüm imkanlarımı seferber edeceğim