Usta Sanatçı Civan Canova hayatını kaybetti

 Türkiye Haber giriş: 20 Ağustos 2022, Cumartesi 21:57., Güncelleme: 2 yıl önce
Usta Sanatçı  Civan Canova hayatını kaybetti
Abone ol

Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ve Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü sahibi usta sanatçı hayatını kaybetti. Bir süre önce akciğerinde kitle tespit edildiğini açıklayan oyuncu, tiyatro yönetmeni ve senarist Civan Canova, 67 yaşındaydı

Canova’nın vefat haberini, oyuncu Esra Dermancıoğlu Instagram hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Dostum bu hayatta içime en dokunan sıcacık civanımı kaybettik. Civan huzur içinde dolaş bebeğim. Belki yine bir yerde, bir zaman karşı karşıya geliriz. Çok yeni bir haber. Sevdiklerine, sevenlerine burdan duyurmak istedim.

Akciğerinde kitle tespit edilmişti

Canova, 2 hafta önce hastaneden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Size vereceğim haber güzel değil ama vermek zorunda hissediyorum kendimi. Her şey 2014 yılında Gümüşlük sahilinde dolaşırken başladı. Sol bileğimden ameliyatlıydım, kemik ölümü vardı bileğimde onu çıkardılar. Kafeye doğru giderken kapkara bir köpeğin üzerine bastım. Hayvan da sıçradı beni yere attı. Sağ kolumun üzerine düştüm. Orada kemik ölümü, tendon kopması, adele erimesi meydana geldi.

Usta Sanatçı  Civan Canova hayatını kaybetti
Usta Sanatçı Civan Canova hayatını kaybetti

MR çekildi ve doktor ‘Protez taktırman gerek’ dedi. Onu da ben istemedim, ihmal ettim. 2.5, 3 ay önce feci ağrılarım başladı. Gece uyutmayacak kadar. Hastaneye geldim ve MR çektirdim. Koluma protez takılması gerektiğini söylediler. Ama o şimdi 2. planda kaldı. Çünkü Akciğer filmi çekerken, belirsiz bir kitle olduğu tespit edildi. 15 gündür hastanedeyim. Ailem yanımda. Birkaç gün sonra taburcu edecekler.”

Civan Canova kimdir?

Tam adı Ahmet Civan Canova olan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, 28 Haziran 1955’te Ankara’da dünyaya geldi.

Devlet Tiyatrosu oyunculuğuna 1979’da başlayan Canova, 1990’lı yıllardan itibaren yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı.

Birçok dizi ve filmde yer alan sanatçı, 2006’da “Eve Dönüş” filmindeki işkenceci polis rolü ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü, 2011’de de “Ölüleri Gömün” oyunundaki rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü kazandı.