Türk Kadınlar Birliği Alanya Şube Başkanı Hülya Karadayı'dan 23 Nisan mesajı

 Alanya Haber giriş: 23 Nisan 2020, Perşembe 00:35, Güncelleme:
Türk Kadınlar Birliği Alanya Şube Başkanı Hülya Karadayı'dan 23 Nisan mesajı
Abone ol

Türk Kadınlar Birliği Alanya Şuba Başkanı Hülya Karadayı, TBMM'nin açılışının 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı, Karadayı mesajında Büyük Önder Atatürk'ün 'Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.. Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.' sözlerine dikkat çekti

'Bir milletin kaderinin değiştiği tarihtir 23 Nisan' diyen Karadayı, mesajında şu ifadelere yer verdi

Bundan tam 100 yıl önce, bir Cuma günü saat 14:00 de dualar eşliğinde Meclisi açmıştı.O gün Ankara'da büyük bir coşku vardı… Mustafa Kemal ve milletvekilleri, önce Hacı Bayram Camii'nde cuma namazını kıldı, dualarla ilk Meclis'in açılışını gerçekleştirdi. Bir milletin kaderinin değiştiği 23 Nisan, Türkiye'nin ilk resmi bayramı ilan edildi…

Bu tarihi gün, 1922'den itibaren Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye'nin ilk milli bayramı 23 Nisan, 5 yıl sonra daha anlamlı bir hal aldı. Atatürk, 23 Nisan'ı çocuklara armağan etti. İlk Çocuk Bayramı kutlaması da 23 Nisan 1927'de Atatürk'ün himayesinde Ankara'da yapıldı. 1981'de kabul edilen kanunla bayramın adı23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” oldu.

“23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.”
“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”

“Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.”

Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.

Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE,