Syedra Antik Kenti'nde Nike heykeli bulundu

 Alanya Haber giriş: 26 Ağustos 2023, Cumartesi 10:30., Güncelleme: 10 ay önce
Syedra Antik Kenti'nde Nike heykeli bulundu
Abone ol

Son yıllarda yapılan kazı ve koruma çalışmaları neticesinde Alanya'ya kültürel varlıklar yönünden önemli katlılar sağlayan Syedra Antik Kenti'nde önemli bir gelişme yaşandı. Yüzeyden 3 metre derinlikte, yaklaşık 1800 yıllık olduğu düşünülen bir Nike(Zafer Tanrıçası) heykeli bulundu.

Syedra Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmaları sırasında yaklaşık 1800 yıllık ‘Zafer Tanrıçası’(Nike) isimli heykel bulundu. Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "MS 2. yüzyıla tarihlenen 75 cm yüksekliğinde, bir Nike (zafer tanrıçası) heykeli ortaya çıkarıldı. Kentte, kazı ve restorasyon çalışmalarımız artarak devam edecek" ifadelerine yer verildi.

Syedra'da kazı çalışmalarını yürüten ekibin başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer önemli buluşa ilişkin olarak yaptığı açıklamada 'Çalışmalar sırasında sütunlu caddenin batı bölümünde, o dönemin önemli kişilere yapılan mezar binası altında, heykel ile karşılaştık. Nike, yani zafer tanrıçasının bugün de bir el parçasını tamamladık. 35-40 parça tamamen elimizde. Pagan inanışın bir tanrıçası olan Nike, büyük ihtimalle Hristiyanlığın gelişiyle, kabul görmemeye başladı ve bugün bulunduğu bölüme atıldı. Bu atılma nedeniyle biraz tahribata uğramış. Biz de bu eserin restorasyonunu tamamlayınca Alanya Müzesi’ne kazandıracağız.”' dedi.

Syedra Antik Kenti'nde Nike heykeli bulundu
Syedra Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda yaklaşık 1 metre boyutunda bir Nike heykeli (Zafer Tanrıçası) bulundu

NİKE TANRIÇASI:

Yunan mitolojisinde koşan, uçabilen ve zaferin kişiselleştirilmiş biçimi olarak görülen Nike, Roma kültüründe ise “Victoria” olarak anılıyor. Bu tanrıça genellikle kanatları, uçuşan elbisesi ve elinde defne yapraklarından bir çelenk ile betimleniyordu.

Syedra Antik Kenti

Alanya - Gazipaşa yolunun 20. km sinde Seki Köyü içerisinde yer alan ve geçmişi MÖ 7. Yüzyıla uzanan Syedra Antik Kenti, varlığını 13. yüzyıla kadar sürdürdü. Günümüzde hala ayakta olan anıtsal kapıdan girilen antik kentin güneydoğusunda 250 metre uzunluğunda sütunlu cadde bulunuyor. Kentte bulunan yazıtlardan, buranın geçmişte bir spor merkezi olduğu anlaşılıyor. Agora, tapınak, tiyatro, akropol ve nekropolüyle tam bir antik kent olan Syedra’da, Roma İmparatoru Septimus Severus’un Syedra Antik Kenti’ne yazdığı bir teşekkür mektubundan hazırlanan yazıt, Alanya Müzesi’nde sergileniyor.