Son dakika: Ekrem İmamoğlu'na siyasi yasak ve hapis cezası verildi

 Genel Haber giriş: 14 Aralık 2022, Çarşamba 18:01, Güncelleme: Bir yıl önce
Son dakika: Ekrem İmamoğlu'na siyasi yasak ve hapis cezası verildi
Abone ol

Son dakika haberi.. İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü. 4 yıl 1 aya kadar hapis ve siyasi yasak istenen İmamoğlu hakkında karar verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava bugün görüldü.

Bir önceki duruşma 11 Kasım’da görülmüş ve dava bugüne ertelenmişti.

4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istenen İmamoğlu diğer duruşmalar gibi bugünkü duruşmaya da katılmadı.

İmamoğlu’na siyasi yasak getirildi, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.'

İMAMOĞLU 'MÜCADELEYE DEVAM'

İBB Başkanı İmamoğlu, kendisine verilen cezanın ardından 'mücadeleye devam' mesajı verdi. İmamoğlu konuşmasında halkın iradesine vurgu yaptı.


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine verilen siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay hapis cezasının ardından ilk kez açıklama yaptı. İYİ Parti lideri Meral Akşener'in de bulunduğu makam odasında konuşan İmamoğlu "Halkın verdiği yetkiyi öyle bir avuç insan alamaz. Mücadelemiz daha güçlü başlıyor Allah'ın izniyle" dedi.

SAVCI MÜTALAAYI TEKRAR ETTİ

Cumhuriyet Savcısı, geçen celse Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis ile cezalandırılmasını talep ettiği mütalaayı tekrar etti.

İmamoğlu’nun avukatları, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ayrıntılı savunma yapmak süre istedi.

Mahkeme, bundan önceki iki celsede de esas hakkında mütalaa verildiği, geçen zaman içinde savunmanın hazırlanması için yeterli sürenin bulunduğunu belirtti.

SİYASİ YASAK VE HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme avukatların mütalaaya karşı süre talebini reddetti.

Son savunmalar için duruşmaya saat 16.00'a kadar ara verildi. Duruşma saat 16.07’de yeniden başladı. Saat 17.30’da karar için yarım saatlik ara verildi.

İmamoğlu’na siyasi yasak getirildi, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hale gelmesi için verilen kararın kesinleşmesi gerekiyor.