Son dakika: Detur resmen iflas ettiğini açıkladı

 Alanya Haber giriş: 18 Ekim 2022, Salı 11:47., Güncelleme:
Son dakika: Detur resmen iflas ettiğini açıkladı
Abone ol

Alanya'da da birçok otel ile anlaşması olan Türk bayraklı tur operatörü markası Detur Global iflas etti. İflasını resmi web sitesinden duyuran seyahat acentesinin bu açıklamasını okuyanlar şok oldu. Detur'un iflasından ardından Alanya'da dahil Akdeniz bölgesinde milyonlarca dolarlık bir borç yükü turizmcilerin sırtına yüklendi.. Detur'un sadece Alanya'da 2,5 milyon euroya yakın bir borcu olduğu tahmin edilirken iflasın borçtan kurtulmak amacıyla yapılan bir 'hilali iflas' olduğu öne sürülüyor..

Son dakika.. Başta Alanya olmak üzere ülke genelinde şoke etkisi yarakan iflas haberi..

Eylül ayında yaptığı açıklama ile operasyonlarını durdurduğunu duyuran Türk bayraklı tur operatörü Detur Global iflas ettiğini duyurdu.

Resmi Linkedin profilinde de bulunan web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile iflas ettiğini duyuran Detur Global açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Sektörün ve şirketin karşılaştığı zorluklar nedeniyle, daha önce 2022’nin geri kalanında seyahatlerin durdurulması, organizasyonel değişikliklerin uygulanması ve yeni sermaye eklenmesi, alternatif olarak gerekli koşullara sahip yeni sahiplerin getirilmesi ve operasyonların yeniden başlatılması kararı alındı. Ne yazık ki, banka ve kredi kartlarının arkasındaki şirketler ödemeleri durdurma kararı aldı ve çoğunluğa yapılan ödemeler tam olarak bu tür ödeme araçlarıyla yapılan ödemelerden oluştuğundan, likidite durumu akut hale geldi ve hayatta kalmayı sağlamak için planlanan önlemler için gerekli olan süre aşıldı.

BAŞKAN YÜCEL: ÜZÜCÜ BİR DURUM

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e şirketin ifalsaına ilişkin "Maalesef üzücü bir durum. Alanya turizm piyasasında uzun süredir çalıyordu. Şuanda bakanlık nezdinde çalışmalar sürüyor. İnşallah iyi bir sonuç alacağız. Şuanda ANEX ile pazarlık aşamasında olduğunu öğrendik. Alanya'ya tatile gelen müşterileri ise mağdur etmemek için çalışıyoruz" açıklaması yaptı.

ŞİLİ: NE YAZK Kİ DOĞRU 

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, DETUR'un iflasını açıklamasına ilişkin yaptığı açıklamasında şı ifadeler eyer verdi; 

Ne yazık ki doğru. Alanya'daki otellere DETUR'un yaklaşık 2,5 milyon Euro borçlu olduğunu tahmin ediyoruz. Side ve diğer destinasyonlarla birlikte bölgemize DETUR'un toplam borcunun 4 milyon Euro civarında olduğu sanılıyor