Son dakika. Alanya'da kadın avukat kaçırılmaya çalışıldı

 Alanya Haber giriş: 05 Ağustos 2022, Cuma 14:49., Güncelleme: 2 yıl önce
Son dakika. Alanya'da kadın avukat kaçırılmaya çalışıldı
Abone ol

Alanya’da apartman girişinde Av. Pelin Şenli'ye saldırıp kaçırmaya çalışan saldırganlar kendilerine engel olmaya çalışan erkek avukatın 2 dişini kırdılar. Saldırı sonrası aldığı darbelerle bayılan erkek avukatın başına 7 dikiş atıldı. Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, 'Faillerin yakalanması ve en ağır şekilde cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.' dedi

Antalya Barosu Alanya Temsilciliği’nde açıklama yapan Geçilmez’e baro yönetimi ile Alanya temsilciliğindeki avukatlar eşlik etti. 

‘8 KİŞİ TARAFINDAN PLANLI VE ÖRGÜTLÜ BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMİŞTİR’
Olayın 29 Temmuz Cuma günü gerçekleştirdiğini belirten Geçilmez şunları söyledi:

Son dakika. Alanya'da kadın avukat kaçırılmaya çalışıldı
Son dakika. Alanya'da kadın avukat kaçırılmaya çalışıldı

“Saldırı avukat P.Ş.’nin yaşadığı apartmanın giriş kapısında tahminen 8 kişi tarafından gerçekleştirildi. Kadın meslektaşlarımıza şiddet uygulayan, kolundan çekerek zorla götürmeye çalışan saldırganlar kendilerine engel olmaya ve kadın meslektaşlarımızı kurtarmaya çalışan avukat A. C. A.’yı öldürmekle tehdit etmiş, meslektaşın başına sert bir cisimle vurup, cep telefonunu zorla alıp, etkisiz hale getirerek kadın meslektaşımızı kaçırmaya teşebbüs etmiştir.

- Bu esnada çevreden gürültüyü duyup gelinmesi üzerine saldırganlar olay yerinden kaçtı. Başına sert bir cisimle vurulan erkek meslektaşımız olay yerinde bayılmış, hastaneye götürülmüş ve başına 7 dikiş atılmıştır. Ayrıca meslektaşımızın 2 dişi kırılmıştır. Kadın meslektaşımızın kolunda morluklar mevcut.

- Olayın ertesi günü çeşitli kamera görüntülerinin temin edilip incelenmesi neticesinde, meslektaşlarımızı evine kadar takip edip suça konu fiilleri gerçekleştiren şahıslar tespit edildi. Saldırı planlı, örgütlü bir şekilde gerçekleşmiş, konut dokunulmazlığını ihlal, cinsel saldırı, gasp, yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi pek çok suç işlenmiştir. Olaydan sonra kaçan saldırganlardan biri yakalanarak 30 Temmuz Cumartesi günü tutuklandı. Meslektaşlarımız tarafından bizzat toplanıp teslim edilen delillere, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca cuma günü derhal verilen gözaltı ve yakalama kararına, faillerin kimlik ve adreslerinin aleni bilinmesine rağmen olayın asıl planlayıcısı olduğu düşünülen şahıs ve diğer saldırganlar halen yakalanamadı.

Son dakika. Alanya'da kadın avukat kaçırılmaya çalışıldı
Son dakika. Alanya'da kadın avukat kaçırılmaya çalışıldı

‘OLAYIN ÖNEMİNİ AZALTMIYOR’
Kadın meslektaşımıza yönelik eylemin teşebbüs aşamasında kalması olayın önemini azaltmıyor. Alanya gibi büyük bir ilçede turizm sezonunun devam ettiği günlerde, merkezde bir kadınının kaçırılmaya çalışılması vahim bir durum. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği, İstanbul Sözleşmesi gibi kadına şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenlemelerin ortadan kaldırıldığı bugünlerde meydana gelen saldırı son derece endişe verici. Saldırının öznesinin kadın bir meslektaşımız olması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda verilen mücadelenin ne derece önemli olduğunu bir kez daha anlamımızı sağladı. Antalya Barosu şiddete maruz kalan kadınların her zaman yanında. Geçmişte olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de kazanımlarımızı, haklarımızı, temel hak ve özgürlüklerimizi savunmaya devam edeceğiz. Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır şekilde cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.