Sen Nerdesin?

 Bölge Haber giriş: 31 Ekim 2023, Salı 14:02., Güncelleme:
Sen Nerdesin?
Abone ol

Antalya'da özel bir okulda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan Emine Karakaş, iktidarın sıklıkla dillendirdiği 'Türkiye Yüzyılı' söylemi hakkında yaptığı konuşma nedeniyle akşam saatlerinde evinde gözaltına alınıp karakola götürüldü. İfadesinin alınmasının ardından serbest kaldı.

Edebiyat öğretmeni Emine Karakaş'ın 'siyasi içerikli' olduğu yönünde paylaşımlarla hedefe konulan konuşmasında şu ifadeler yer alıyordu:

“Cumhuriyetin gözbebeği fabrikalar bir bir yabancılara satılırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çerez gibi parası olan herkese dağıtılırken, yabancılar ülkende imtiyazlarla sefa sürerken, parası olan her şeye hüküm verirken; memurun, doktorun, işçinin, öğretmenin kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken ve en önemlisi, ‘geleceğim’ dediğin gençler umutsuzca ülkeden gitmenin yollarını ararken sen neredesin?”

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Antalya Emniyet Müdürlüğü, öğretmen Emine Karakaş hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

* “Bazı basın/yayın organları ile Sosyal Medya hesaplarında yer alan TED (Türk Eğitim Derneği) Antalya Koleji’nde 100. yıl kutlamaları kapsamında yapılan konuşma sırasında çekilen görüntülerin ardından aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

* 29.10.2023 günü İlimiz Muratpaşa ilçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren TED (Türk Eğitim Derneği) Antalya Koleji’nde bir kadın şahsın ‘Cumhuriyet Kutlamaları’ sırasında yaptığı konuşmada kaydedilen görüntülerinin sosyal medya hesaplarında paylaşılarak konuşma içeriğinden kasıtla; ‘Konuşma yapan şahsın bir öğretmen olduğu, konuşması içeriğinde Türkiye Yüzyılı’nı hedef aldığı, bir Eğitim Kurumunda Siyaset yapıldığı ve Birlik ve beraberliği zedeleyerek, ayrıştırıcı tutumun sergilendiği vb.’ şekilde yer alan görüşler üzerine; Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatına istinaden, Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince şahsın tespitine yönelik çalışmalar yapılmış, yapılan araştırmalarda; Şüpheli (E.K.) isimli şahıs 30.10.2023 günü yakalanmış, şahıs hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi kapsamında; ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan Adli İşlem yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ”

SERBEST BIRAKILDI 

Karakaş, iktidarın sıklıkla dillendirdiği “Türkiye Yüzyılı” söylemi hakkında yaptığı konuşma nedeniyle akşam saatlerinde evinden gözaltına alınıp polis merkezine götürüldü, gece saatlerinde ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

 #AntalyaTED #ted #sennerdesin #cumhuriyet #alanya