Sadece aracı olana değil, herkese kötü haber: Motorin 45 TL'ye dayandı

 Alanya Haber giriş: 27 Ocak 2024, Cumartesi 22:40., Güncelleme: 5 ay önce
Sadece aracı olana değil, herkese kötü haber: Motorin 45 TL'ye dayandı
Abone ol

Akaryakıta gelen her zam, doğrudan taşımacılık maliyetlerini artırdığı için iğneden ipliğe her ürünün fiyatı zamlanıyor. Motorin ve benzinle ilgili korkutan bir zam haberi daha geldi.

Dolar kurunun rekordan rekora koşması, ek vergiler ve küresel piyasalardaki fiyat artışları, akaryakıta art arda zam olarak yansıyor. Depoda yangın büyüyor.

Özelikle artan motorin fiyatları, tarım ürünlerinde maliyetleri vuruyor. Market raflarındaki yiyecek etiketleri sık sık değişiyor. Eski etiketler yerini zamlı etiketlere bırakıyor.

MOTORİNDE 45 TL KAPIDA!

Akaryakıtta zam dalgası gelecek hafta da sürecek. Önce motorine 1 TL 15 kuruş, ardından benzine 1 TL 46 kuruş zam yapıldı.

Motorine, salı günü 1 TL 38 kuruş yeni bir zam daha göründü. Bu zam sonrasında Ankara dahil bazı illerde motorinin litresi (dağıtım şirketine göre küçük değişiklik gösterebilir), 42 TL 38 kuruşu görecek.

Sektöre göre içeride ve dışarıda yaşanan gelişmeler nedeniyle motorinde 45 TL kapıda... Motorinin litresi, çok yakında bu düzeyi çıkabilir.

BENZİNE DE ZAM GÖRÜNÜYOR!

Benzine şimdilik bir zam yok. Ancak, benzinde de yukarı yönlü, zammı tetikleyecek hareket devam ediyor. Bu hareket devam ederse benzine de gelecek hafta sonuna doğru bir zam gündeme gelebilir.

DEPODA YANGIN VAR
1 Ocak 2024'te, Ankara'da benzinin litresi 35 TL 20 kuruş, motorinin litresi de 37 TL 79 kuruştu.
Bir vatandaş, 50 litre kapasiteli aracının deposunu motorinle doldurmak için 1889 TL ödüyordu.
Salı günü yapılması beklenen zamla bu tutar, 2 bin 119 TL’ye çıkacak. 230 TL daha fazla ödeyecek.
Vatandaş, 1 Ocak 2024’te 50 litre kapasiteli aracının deposunu benzinle doldurmak için 1760 TL harcıyordu. Aradan geçen sürede yapılan zamlar ve vergi artışları sonrasında ödediği tutar, 1953 TL’ye çıktı. 26 günde oluşan fark, 193 TL.

TABELALAR GECE YARISI DEĞİŞTİ
Bu arada, bazı akaryakıt dağıtım şirketleri, satılan her litre benzin ve motorinden aldıkları “kâr marjı”nı artırmak için kamuoyuna açıklamadan zam yapmayı sürdürüyor.

Tabelalar en son gece yarısı değişti. Benzine 3, motorine 4 kuruş zam yapıldı.
Bu kapsamda yeni yıldan itibaren yapılan artışlar, benzinde 17 kuruşu, motorinde 23 kuruşu buldu.