Özçelik verdiği sözü tuttu: Belediyenin borcu afişe edildi: 1 Milyar 122 milyon TL

 Alanya Haber giriş: 16 Nisan 2024, Salı 23:04., Güncelleme: Bir ay önce
Özçelik verdiği sözü tuttu: Belediyenin  borcu afişe edildi: 1 Milyar 122 milyon TL
Abone ol

CHP'den Belediye Başkanı seçilen Osman Tarık Özçelik, seçim öncesinde 'ilk işim' dediği sözü tutarak, belediyenin borç listesini ve aylık gelir gider dengesini ana bina dış cephesine astı. Listeye göre Alanya Belediyesi'nin toplamda kısa vadede ödenmesi gereken 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 TL borcu bulunuyor. CHP Alanya İlçe Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Can Karagöz 'Beyanlara dayalı ilk elde edilen verilere göre borçlar 1 milyar TL’ nin üzerinde. Tahmin edebileceğimiz gibi, bu borçların “Dahası Var.” dedi.'

 Özçelik, seçim döneminde halka verdiği sözü yerine getirdi. Başkan Özçelik, önceki dönemin borç çizelgesinden oluşan dev afişi, belediye binasına astırdı. Binanın ön cephesinde tüm detaylarıyla birlikte sergilenen afişte, Belediyenin nakit ve bankada mevcut varlıklarının yanı sıra, banka kredileri hesabı, piyasaya borçlar, diğer borçlar, ödenecek vergi ve fonlar hesabı, SGK prim borçları, YİKOP Kültür Payı, Büyükşehir Belediyesi Payı ile Alanya Belediyesi Personel Limited Şirketi’nin vergi, SGK ve bireysel emeklilik sistemi borçları listelendi.Tabloya göre, Alanya Belediyesi her ay 73 milyon TL finansman açığı verirken, yıl sonunda 657 milyon TL yeni borcu oluşacak.

'AÇILMIŞ TAZMİNAT DAVALARI VAR'

Alanya Belediyesi’ne karşı açılmış tazminat davaları olduğu, bu davalar dolayısıyla nasıl bir borç tutarıyla karşılaşılacağının ise bilinmediği belirtildi.

Özçelik verdiği sözü tuttu: Belediyenin  borcu afişe edildi: 1 Milyar 122 milyon TL
Özçelik verdiği sözü tuttu: Belediyenin borcu afişe edildi: 1 Milyar 122 milyon TL

'YAKLAŞIK 2 MİLYAR TL'LİK GAYRİMENKUL SATIŞI YAPILACAK'

Aylık finansman açığı baz alındığında Alanya Belediyesi’nin borcu, mevcut borç ile birlikte 2024 yılı sonunda 1 milyar 779 milyon TL’ye ulaşacak. Alanya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, eski yönetimin yapılan sözleşmeler dolayısıyla 2024 yılı bütçesinde 1 milyar 761 milyon liralık ödeme taahhüdüne yer verdiği, 2024 yılı bütçesinde 1 milyar 800 milyon TL’lik gayrimenkul satışı yapmayı planladığı ifade edildi.

Özçelik verdiği sözü tuttu: Belediyenin  borcu afişe edildi: 1 Milyar 122 milyon TL
Özçelik verdiği sözü tuttu: Belediyenin borcu afişe edildi: 1 Milyar 122 milyon TL

SGK PRİM BORÇLARI ÖDENMEMİŞ

Alanya Belediyesi Personel Limited Şirketi’nin çalışanlarının SGK primlerini, gelir vergisi kesintilerini, bireysel emeklilik sistemi katkı paylarını ödemediği ifade edildi. Alanya Belediyesi’nin 449 kadrolu personeli ile Personel Limited Şirketi’nin 2 bin 336 çalışanı için toplam 363 milyon liralık karşılık ayrıldığı, ancak kasada ya da hazır değerlerde böyle bir varlık bulunmadığı açıklandı.

ÖZÇELİK: ŞEFFAF OLMAYA DEVAME EDECEĞİZ

Alanya Belediye Başkanı Özçelik, mümkün olan en kısa sürede Alanya Belediyesi’ni finansal dengesini sağlayacaklarını, çalışanlarının mali haklarını eksiksiz yerine getireceklerini, bütçeyi sürdürülebilir hizmetin finanse edilebileceği bir yapıya kavuşturacaklarını, Alanya Belediyesi’ni israftan, verimsizlikten hızla uzaklaştıracaklarını, projelerini çok rahat finanse edebilen bir Belediye haline getireceklerini belirtti. Özçelik, belediyenin mali yapısı konusunda yasaların izin verdiği ölçüde şeffaf olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.