Mevlüt Demir kimdir?

 Alanya Haber giriş: 28 Aralık 2023, Perşembe 11:21., Güncelleme: 6 ay önce
Mevlüt Demir kimdir?
Abone ol

Türkiye 2024 Yerel seçimlerine hazırlanıyor.. Siyasi partiler ise adaylarını kamuoyuna duyurmaya başladı. Alanya'da Gelecek Partisi seçmeninin karşısına Alanyalı Mevlüt Demir'i çıkarıyor. Peki Mevlüt Demir kimdir? İşte merak edilenler

Gelecek Partisi Alanya Belediye Başkan Adayı Mevlüt Demir hakkında merak edilenler;

Mevlüt Demir kimdir? 
1966 Alanya doğumlu, 1989 yılında Polis Akademisinden mezun oldu. Uzun yıllar EGM KOM Daire başkanlığında, Dış ilişkiler dairesinde, İnterpol-Europol-Sirene Dairesi Uluslar arası Kom ile Mücadele müdürü olarak görev yaptı.

Koordinasyon Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Hukuk Müşaviri olarak görevler üstlendi. Daha sonra bir yılı aşkın Polis Başmüfettişi olarak görev yaptıktan sonra, 17-25 Aralık sürecinden hemen sonra dönemin paralel, şimdinin FETÖ’sü ile mücadele için Ocak 2014 de Denizli Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi. Burada daha bir yılını doldurur doldurmaz, niteliği, çalışkanlığı ve mücadele azminden dolayı, bizzat dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla Konya Emniyet Müdürü olara atandı.

Mevlüt Demir kimdir?
Mevlüt Demir kimdir?

15 temmuz 2016 da Konya ilindeki çalışmalarıyla hem halkın ve hem de güvenlik bürokrasisinin takdirini kazandı. Bu ilde de başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerine ciddi darbeler vuran operasyonlara imza attı. Davutoğlu’nun başbakanlıktan ayrılmasından sonra, önce Konya valisi görevden alındı ardından da emniyet müdürünün yeri değiştirilmek istendi. Tam bu esnada önceki çalıştığı il Denizli ayağa kalkıp 175 yıllık emniyet tarihinde bir ilke imza atarak, eski çalıştığı ile aynı unvan ve rütbeyle atanan ilk müdür olma özelliğine sahip oldu.

Daha sonra bu ilde üç yılı aşkın görev yaptıktan sonra 19 Eylül 2019 tarihli kararname ile EGM Teftiş Kuruluna Başmüfettiş olarak atandı. Kendi isteğiyle, 04 Aralık 2019 günü dilekçe vermesine rağmen ancak 24 Aralık günü emekli edildi. Biri İtalya Roma’da diğeri Gazi Üniversitesi olmak üzere iki adet yüksek Lisans, bir de yine Gazi Ün doktora çalışması mevcuttur. Bunun dışında Alman Filolojisi lisans sahibi olup, Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Arapça bilmektedir. Yüzden fazla uluslararası eğitim, konferans, resmi toplantı vb. aktiviteye katılım sağlamış, onlarca ulusal ve uluslar arası operasyon yönetmiştir. Yüzlerle ifade edilen başarı belgesi, takdirname, taltif ve ikramiyeye layık görülmüştür.

2024 Türkiye Yerel Seçimleri'nde Gelecek Partisi Alanya Belediye Başkan Adayı olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır..