İki ilde ve KKTC'de ormanlara girişler yasaklandı: Gözler Alanya ve çevresinde

 Alanya Haber giriş: 29 Temmuz 2021, Perşembe 18:59, Güncelleme: 3 yıl önce
İki ilde ve KKTC'de ormanlara girişler yasaklandı: Gözler Alanya ve çevresinde
Abone ol

Son dakika.. Turistik bölgelerde yangınlar rüzgarın ve sıcakların etkisiyle devam ediyor. Kıyı bölgelerdeki belediyeler seferberlik halinde, ekipler canla başla çalışıyor.. Manavgat, Serik, Bodrum, Marmaris, Mersin gibi bölgelerde kısmen kontrol altına alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İzmir'de ormanlara girişler valilikçe yasaklandı" dedi. Balıkesir Valiliği tarafından alınan karar ile yangınların önlenmesi için belirlenen mesire alanları haricinde il genelindeki tüm ormanlık alanlara giriş yasaklandı.. Öte yandan dün akşam saatlerinde Alanya'da iki noktada başlayan yangınlar hakkında soruşturma başlatıldı

İZMİR VE BALIKESİR'DE ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

Türkiye'de iki ilimizde ormanlara girişler bir süreliğine yasaklandı. yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yüksek yangın riski nedeniyle ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu. Dün akşam Alanya'da başlayan yangınlar kısa sürede kontrol altına alınırken, vatandaşlar ormanların korunması için Alanya'da da ormanlara giriş yasağı bekliyor. 

ALANYA YANGINLARI İÇİN SORUŞTURMA BAŞLADI.. 

Alanya’nın Yeniköy Mahallesi’nde meydana gelen ve ekiplerin çalışmaları sonrası kontrol altına alınan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Alanya’da çıkan orman yangını ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle sürdürülmektedir” denildi.

İLGİLİ HABER

TUNÇ SOYER: ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ciğerlerimizi yakan yangınları büyük bir üzüntü ile takip ediyorum. İzmir’de ormanlara girişler Valilikçe yasaklandı. Belediye ekiplerimiz teyakkuz halinde. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız emniyetle ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ormanlarımızı birlikte koruyalım” dedi.

BALIKESİR’DE ORMANLARA GİRİŞ 3 AY YASAKLANDI

Konuyla ilgili Balıkesir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

- Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı giriş çıkışların yasaklanması kararlaştırılmıştır.

İLGİLİ HABER

- Orman Bölge Müdürlüğünce yangın yönünden tehlikeli alanlarla, mutlak korunması gerekli kıymetli alanlara girişçıkışlar, 6831 Sayılı Yasanın 74. maddesi uyarınca Valilik oluru alınmak suretiyle kısıtlanacak veya yasaklanacaktır.

- Acil durumlarda ise sözlü talimatlar uygulanacak, takiben en kısa sürede yazılı olura dönüştürülecektir.  Belirtilen piknik yapılacak alanlar ile 30. Maddesinde belirtilen girişi yasaklanan tehlikeli ve kıymetli alanların kontrolü Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü ve/veya Orman İşletme Müdürlükleri ile Jandarma Komutanlıklarınca sağlanacaktır.


- Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2021 tarihine kadar mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00den sonra müsaade edilmeyecektir

Ayrıca, enerji nakil hatlarından çıkabilecek orman yangınlarına karşı TEİAŞ ve Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından her türlü tedbirlerin alınması, alınan kararlar arasında yer aldı.

İLGİLİ HABER