Akdeniz Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Birliği - Aktob hakkında bilgi...

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), konaklama sektöründe, sistemli birlik yapılanması gereksinimi üzerine 1984 yılında kurulmuştur.

Faaliyetine, Antalya Turistik İşletmeciler Derneği (ANTİD) adı ile başlayan birlik ardından adını; Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (AKTİD) ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) olarak değiştirmiştir. Birlik; hizmet üreticilerinin tek merkezden, sektörün ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlar ile iletişimini sağlamak, sektörü kalite, çağdaşlık ve liderlik üçgeninde buluşturmak hedefi ile çalışmaktadır.

Kuruluşundan bu yana AKTOB, kaliteyi felsefesi yaparak devam ettirdiği bu yolculuğuna 30 yılı aşkın süredir devam etmektedir. 

Aynı zamanda, ülke turizminde ağırlıklı paya sahip olan Antalya?yı marka yapmak ve dünya turizm pazarında lider destinasyon yapmak vizyonumuzla oluşturduğumuz Antalya Tanıtım Komitesi içerisinde de çalışmalarımız yine aynı felsefe ile devam etmektedir. 

477 üyesi bulunan AKTOB; 135 binden fzala oda ve 292 binden fazla yatak kapasitesi ile konaklama sektörünü temsil eden en büyük örgütlü yapılardan birisidir. 

Başta üye sayısının ve hizmetlerin artırılacağı önümüzdeki dönem hedeflerine paralel olarak birliğimiz, kamusal alanda daha etkin görevler almayı ve sektör bazında yön veren, yol gösteren ve yaptırımları olan bir yapıya kavuşturma çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Saygılarımızla,


KURUCU BAŞKANIMIZ ALİ BERBEROĞLU´NU KAYBETTİK

Antalya turizminin gelişmesinde büyük pay sahibi olan, AKTOB Kurucu Başkanı, değerli büyüğümüz, örnek insan Sayın Ali BERBEROĞLU kaybettik. Berberoğlu, 16 Aralık 2012 Pazar günü ailesi, sektör temsilcileri ve Antalya halkı ile Uncalı aile kabristanlığında son yolculuğuna uğurlandı.
AKTOB olarak sektörümüze büyük emekleri geçen Berberoğlu Ağabeyimize Allah´tan rahmet, Ailesi, yakınları ve camiamıza başsağlığı dileriz.

ALİ BERBEROĞLU (1945-2012)
AKTOB Kurucu Başkanı


"Ben sektörün hem otelcilik hem de acentecilik alanlarında da bulundum. Otelimi 1978´de açarken çok gülenler oldu. Ama yola çıkarken bu mesleğe ve sektöre inanmıştım. O zamanlar Kemer´de yol yoktu, kayıklarla gidilip gelinirdi, elektrik yoktu, hatta hijyenik tuvalet kağıdı bile. Özetle o imkansızlıklar içinde ilerlemek, sorunlara çare üretmekte zorlanıyorduk. O zamanlar bu sektörde çalışan bir grup arkadaş, bir araya gelememenin ve çözüm bulamamanın eksikliğini aşmak için toplantılar yaptık. Arkadaş meclislerindeki konuşmalar en son Cennet Otel´de yaptığımız görüşme ile somutlaşmaya başlamıştı. O zaman Ben, Ali Barut, Evren Bey, Kaya Gülersan bu derneği kuralım dedik ve sahası Kalkan´dan Hatay´a kadar uzanan, Akdeniz Turistik Otelciler Derneği AKTİD ortaya çıktı. Ve faaliyete Işıklar Caddesinde bulunan ofiste başladık. Para pul ve bir çok olanaksızlık altında çalışmaya başladık.

Hem kavramları, hem de süreçleri bilmeyen, hakim olmayan dernekler, oluşumlar bir şey yapamaz. Gördüğünüz gibi yasa yok, para pul yok ama gücümüzü gösterebiliyoruz. Yani örgüt böyle olmalıdır. O zaman sektörün sorunları, yine sektörün çıkarları doğrultusunda çözüm bulabilir. O koltukta oturuyorsan hakkını vereceksin. Bugün AKTOB´un ulaştığı seviye sevindiricidir. Gönül ister ki bizim deneyimlerimizden daha fazla yararlanılarak, vizyon güçlendirilerek daha iyi yarınlara gidilsin. Kısacası bu taşın altına bu kaygıları taşıyan herkes elini sokmalıdır."