Coşkun'dan 24 Temmuz mesajı: Basın Özgürlüğü'nde 165'inci sıraya geriledik

 Alanya Haber giriş: 23 Temmuz 2023, Pazar 15:02., Güncelleme:
Coşkun'dan 24 Temmuz mesajı: Basın Özgürlüğü'nde 165'inci sıraya geriledik
Abone ol

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Gaye Coşkun 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, medyada yaşanmakta olan sorunlara dikkat çekti. Coşkun 2023 itibarıyla 'Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165'inci sırada yer almış durumdadır' dedi.

Coşkun, “Türk basınında 24 Temmuz 1908 tarihinde gazetecilerin onurlu direnişi ile kaldırılan sansür günümüzde ‘haber yasaklama’, gerçeği çarpıtma, gizleme, algı yaratacak şekilde sunma veya çeşitli tehdit ve yaptırımlarla devam etmektedir. Gazeteciler çoğu zaman düşüncelerini yazamamakta, yazdıkları nedeni ile ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Maalesef Türkiye, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165'inci sırada yer almış durumdadır.” dedi.

AGC Başkanı Coşkun sözlerini şöyle sürdürdü: "Demokrasinin vazgeçilmezi ifade ve basın özgürlüğü Cumhuriyetimizin 100. Yılında daha büyük anlam ve önem ifade etmektedir. Bugün gazeteciler sansürün yanı sıra, Basın Meslek Yasası'nın olmaması, maliyet artışlarına karşın gelir kaynaklarındaki ciddi azalma, kalifiye personel ihtiyacının giderilememesi, sektör çalışanlarının özlük haklarında yaşanan kayıplar, teknolojik gelişimlerin yarattığı değişim sancıları ve etik değerlere uyum konusunda yaşanan bozulmalar ile de karşı karşıyadır. Tüm bu olumsuzluklarına karşın mesleğini fedakârca,  etik değerlerden ayrılmadan ve haber alma hakkına saygı içinde yapan tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyorum."