ALKÜ'de Milyonluk Kapı skandalı

 Alanya Haber giriş: 19 Haziran 2021, Cumartesi 07:35, Güncelleme: Bir yıl önce
ALKÜ'de Milyonluk Kapı skandalı
Abone ol

ALKÜ'de milyonluk Kapı skandalı.. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi(ALKÜ), kapı yaptırmak için harekete geçti. Sözcü'nün haberine göre Rektör Prof. Ekrem Kalan'ın talimatıyla, Kestel Yerleşkesine 1 milyon 679 bin TL’ye giriş kapısı yapılması için harekete geçildi. Pandemi ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren yüzbinlerce öğrenci online eğitime bile erişemezken ALKÜ'nün Milyonluk Kapı Skandalı sosyal medyada büyük tepki çekti. Bazı öğrencilerin yapılacak olan kapı için 'Karadelik Kapısı', 'Kapıdan Girenler Zaman Yolculuğu Yapabilecek' eleştirileri yaptığı görüldü

Pandemi döneminde ekonomik sıkıntılarından dolayı çok sayıda üniversite öğrencisi online eğitimlere bile erişemezken Antalya-Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, kapı yaptırmak için harekete geçti.

ALKÜ idaresi, Kestel Yerleşkesine 1 milyon 679 bin TL'ye giriş kapısı yaptırıyor.

ALKÜ'de Milyonluk Kapı skandalı
Rektör Prof. Ekrem Kalan

Yerleşke girişine yapılacak tek bir kapı için 11 Haziran 2021'de sözleşme imzalandı. Kapının 3.5 ayda bitirilmesi planlanıyor. Yerleşke girişine yapılacak çift çerçeveli ve iki bölmeli kapıda ince esnek doğal taş panel kaplama kullanılacak, koyu füme mermer ve çift başlı kartal figürü de konulacak. Ayrıca kapının güney cephesine güvenlik kulübesi de yapılacak.

İLGİLİ HABER

Kapının iki tarafında da “Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi” yazacak. Üniversite idaresi, giriş kapısı için 20 Mayıs 2021'de ihaleye çıktı Projenin yer tesliminin ardından 100 gün içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

ALKÜ'de Milyonluk Kapı skandalı
ALKÜ'de Milyonluk Kapı skandalı


BU İLK MİLYONLUK SKANDAL DEĞİL

Geçmişte de bazı üniversiteler yüksek kapı maliyetleriyle gündeme gelmişti. Sakarya Üniversitesi 2017 yılında 2 milyon 710 bin TL'ye kapı yaptırmış, Akdeniz Üniversitesi ise 2018 yılında yaptırdığı kampüs giriş kapısına 1 milyon 94 bin TL ödemişti. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi de aynı yıl 540 bin liraya kapı yaptırmıştı.