Alanyalı fotoğrafçı esnafından 'yabancı uyruklu' kaçak fotoğrafçı eylemi

 Alanya Haber giriş: 04 Haziran 2024, Salı 13:21., Güncelleme: 2 hafta önce
Alanyalı fotoğrafçı esnafından 'yabancı uyruklu' kaçak fotoğrafçı eylemi
Abone ol

Alanya Fotoğrafçılar Derneği (ALFOD), Alanya’da kayıt dışı faaliyet gösteren fotoğrafçı ve videoculara karşı imza kampanyası başlattı. Alanya'da fotoğrafçılık yapan bir esnaf geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda özellikle Rusya/Ukrayna savaşı sonrası gelen çok sayıda kişinin şehirde düğün-nişan ve özel günler gibi organizasyonlarda kaçak/kayıt dışı olarak fotoğrafçılık yaptıklarına ve bu durumun zaten darda olan mesleğe zarar verdiğine dikkat çekmişti.

Alanya'da yıllardır fotorafçılık yaptığı ifade eden bir esnaf 'Şehrimizde kayıt dışı olarak çok fazla yabancı uyruklu fotoğrafçı türedi.Rusya/Ukrayna savaşı sonrası bu sayının daha da arttığı gözlemlenmeye başladı. Bu kişiler kendi milletlerinden olanlara daha rahat ulaşıyorlar. Ayrıca İran ve benzer Arap ülkelerinden gelen zenginler de, vergisini ödeyen odalara kayıtlı biz fotoğrafçılara iş vermiyor. Türk esnaf onlar için son tercih. Bunun en büyük nedenlerinden biri de fiyat farkı. Örneğin bizim maliyet hesabıyla 1.000 TL fiyat verdiğimiz bir işi, onlar 250 TL'ye bile alıyorlar. Çünkü hiçbir personel, vergi, kira vb. giderleri yok.' ifadelerine yer verdi.

ALFOD ÜYESİ ESNAF İMZA TOPLAMAYA BAŞLADI.

ALFOD, vergi kaydı, meslek odası veya dernek üyeliği, dükkan, stüdyo veya ofis adresi gibi resmi belgeleri olmayan 70’e yakın kişiyi denetlenmesi ve kayıt altına alınması için imza topluyor.

ALFOD Başkanı Necati Vural, vergi kaydı olan ve resmi belgeleri bulunan fotoğrafçıların, sektördeki haksız rekabetten ve kayıt dışılıktan olumsuz etkilendiğini dile getiriyor. Vural, bu durumun kaliteyi düşürdüğünü ve sektörün kan kaybetmesine yol açtığını ifade etti.

Alanyalı fotoğrafçı esnafından 'yabancı uyruklu' kaçak fotoğrafçı eylemi
Alanyalı fotoğrafçı esnafından kayıt dışı fotoğrafçılara karşı imza toplamaya başladı.

ALFOD başkanı Necati Vural ülkemizin enflasyon yaşadığı bu günlerde esnafın hali malum fotoğrafçılar ayakta durma mücadelesi verirken denetlenmeyen bu kişiler Alanya’da sektörümüze zarar veriyor bizler imza kampanyası yaparak kaymakamlık makamına sunacağız dedi.


ALFOD Başkanı Necati Vural;Amacımız kaçak çalışan çalışma izni bile olmayan kişilerin denetlenmesi kayıt altına alınması yada cezalandırlması için meslektaşları ile birlikte imza toplayarak yetkililerden soruna çözüm bulmalarını talep edeceklerini ifade etti.

ALFOD, vergi kaydı, meslek odası veya dernek üyeliği, dükkan, stüdyo veya ofis adresi gibi resmi belgeleri olmayan 70’e yakın kişiyi ve kaçak çalışan fotoğrafçı ve videografçılara tüm kanunlara aykırı olarak çalışıp para kazanmaları için stüdyolarını ve her türlü koşulları sağlayarak, kendilerine yasa dışı gelir elde eden fotoğraf stüdyolarının denetlenmesi ve kayıt altına alınması için imza topluyor.

“Kayıt dışı fotoğrafçılarla ilgili geçtiğimiz günlerde fotoğrafçılar konuyu ALTSO 9. Komite Toplantısı’nda gündeme taşımışlardı.”