Alanyalı ev sahiplerine Rus ve Ukraynalı kiracı şoku: Sana elden 1 yıllık peşin ödedim

 Alanya Haber giriş: 18 Haziran 2022, Cumartesi 22:17, Güncelleme: 2 hafta önce
Alanyalı ev sahiplerine Rus ve Ukraynalı kiracı şoku: Sana elden 1 yıllık peşin ödedim
Abone ol

Ukrayna ve Rusya arasında yaklaşık 4 aydır devam eden savaş nedeniyle başta Alanya olmak üzere Akdeniz bölgesine Rus-Ukraynalı akını yaşanıyor.. Sadece birkaç ay önce Alanya'da bin TL civarında olan ev kiraları kısa sürede 40-50 bin TL bandına fırladı. Belgeli-belgesiz emlakçılar aracılığıyla evini fahiş ücretlerle yabancıya kiraya veren çok sayıda mülk sahibi, kiralarını alamadıkları gerekçesiyle Alanya Adliyesi'ne koşmaya başladı..

Alanya Adliyesi ve Alanya'da görev yapan avukatlardan edinilen bilgiye göre, Ukraynalı ve Ruslara evini yüksek fiyatlara kiraya veren çok sayıda mülk sahibinin, kiralarını alamadıkları gereklesiyle Adliye koridorlarını doldurmaya başladığı belirtiliyor.

Amerika ve Avrupa ülkelerinden Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımlar nedeniyle Türkiye'ye gelen Rusların büyük bir bölümünün kiralarını ödemekte zorlandıkları veya hiç ödeyemedikleri ortaya çıktı.

Öte yandan ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Ukraynalıların da kira ödemelerinde benzer sıkıntıları yaşadığı belirtiliyor.

Adliye'ye koşan çok sayıda Alanyalı mülk sahibi hukuki boşluk nedeniyle yabancılardan kiralarını tahsil edemiyor ve evlerinden tahliye dahi edemiyor.

Bir diğer iddiaya göre Ukrayna, Rusya gibi ülkelerden gelerek Alanya'da ev kiralayan yabancılar, ev sahiplerine daireye girişte ödedikleri ilk kirayı işaret ederek 'biz sana elden 1 yıllık peşin ödedik' diyor ve ödediği bir aylık kira bedeliyle aylarca evde kalacağını beyan ediyor..  Bu nedenle ev sahipleri artık evini yabancıya kiraya verecekse 2 kere düşünüyor ve 1 yıllık peşin kira talep ediyor..

İLGİLİ HABER

'YABANCI YABANCIYA KİRAYA VERİYOR' İDDİASI

Alanya'da yaşanan bir diğer kira skandalı iddiasına göre, evini Ukraynalı veya Ruslara kiraya veren bazı mülk sahipleri, ikinci ay kira bedelini almaya gitiğinde, evini kiraya verdiği yabancılardan farklı kişilerle karşılaşıyor. Yabancı kiracıların evi başka yabancılara kiraya verdikleri öne sürülüyor. 

Mevcut Türk kiracılarını çıkartarak yüksek ve fahiş kira düşüncesiyle evini Türklere  değil de yabancılara vermeyi tercih eden Alanyalı bazı mülk sahiplerinin artık yabancılara daha mesafeli yaklaşmaya başladıkları, hatta evlerini yabancıya kiraya vermek istemedikleri ifade ediliyor.

OTELCİLERDEN 'KİRALIK' TEPKİSİ: BATIYORUZ

Alanya'da hizmet veren büyük-küçük çok sayıda otel ise 'kiralık daire' nedeniyle kapısına zincir vurmaya hazırlanıyor.

Kestel merkezde bulunan 3 yıldızlı bir otelin işletmecisi 'Yabancıya günübirlik veya haftalık verilen daireler nedeniyle bizler iş yapamaz hale geldik. Vergimizi ödüyor, faturalarla boğuşuyor, istihdam sağlıyoruz ama, denetimsizlik ve kontrolsüzlük nedeniyle Alanya'da biz otelciler ve dolaylı oalrak turizm ölüyor. Batıyoruz, bazı meslektaşlarımız otellerini yıkarak apartmana çevirmeye başladı. Bu kiralık daire disiplinsizliği turizme de ciddi zarar veriyor.. Denetimler sıkılaştırılmalı.' isyanıyla tepklerini dile getirdi

 

İLGİLİ HABER