Alanya Hava durumu: KAVRULACAĞIZ

 Alanya Haber giriş: 14 Mayıs 2020, Perşembe 23:44, Güncelleme:
Alanya Hava durumu: KAVRULACAĞIZ
Abone ol

Türkiye, Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımının etkisini yaşıyor. Akımla beraber Alanya'da, pazar, pazartesi, salı ve çarşamba günleri hava sıcaklığının 38 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Kentin mayıs ayı sıcaklık rekoru, 1945 yılında 38.7 derece ile ölçülmüştü. İşte Alanya ve Antalya Hava Durumu

Geçen haftayı serin ve yağışlı geçiren Türkiye'de, bugünden itibaren etkili olan Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları sürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Antalya'da ise pazar günü hava sıcaklığının 38 dereceye ulaşması bekleniyor. Kentte mayıs ayı sıcaklık rekoru ise 38.7 derece ile 1945 yılında ölçüldü.

ALANYA HAVA DURUMU | 3 - 6 GÜNLÜK TAHMİN

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Latif Gültekin, “Bölgemizde de yağışlı hava kütlesi etkili olmuştu. Dolayısıyla sıcaklıklar yer yer mevsim normallerinin altında seyretti. Hafta başından itibaren bu yağışlı sistem, yurdumuzu terk etti. Yerini Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava kütlesinin etkisine bıraktı. Afrika üzerinden gelen yüksek basınç ve sıcak hava dalgası bölgemizi etkilemeye devam ediyor. Hafta boyunca etkileyecek ve hafta sonu maksimum sıcaklık değerlerinin görülmesi bekleniyor" dedi.

ANTALYA HAVA DURUMU | HAFTALIK HAVA TAHMİNi
 
PAZAR, PAZARTESİ, SALI GÜNÜ KAVRULACAK

Gültekin, “Sıcak hava kütlesi hafta sonunda bölgemizde bulunan Antalya, Isparta, Burdur ve Muğla'da maksimum sıcaklıkların, mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerine çıkması bekleniyor. Önümüzdeki hafta bölgemizin bol güneşli ve sıcak havanın etkisi altında olması bekleniyor. Antalya'da 13 Mayıs 23 derece olan hava sıcaklığı kademeli olarak artacak ve pazar günü 38 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Bu sıcaklık mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde" dedi. Sıcaklıkların 2 hafta sonra mevsim normaline dönebileceğini söyleyen Gültekin, “Muğla'da da sıcaklık kademeli artıyor ve pazar günü 36 dereceyi bulması bekleniyor. Burdur ve Isparta'da da pazar günü sıcaklığın 34 dereceye kadar ulaşması bekleniyor. Bu sıcaklıklar mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde ve rekor sıcaklılara yakın. Bu sıcak hava dalgası cumartesi ve pazar pik yaptıktan sonra önümüzdeki hafta başından itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. 2 hafta sonra mevsim normallerinde sıcaklıklara dönebiliriz" diye konuştu.