Alanya'da berber ve kuaförler haftada 1 gün kapanacak

 Alanya Haber giriş: 20 Ağustos 2022, Cumartesi 11:02., Güncelleme: 2 yıl önce
Alanya'da berber ve kuaförler haftada 1 gün kapanacak
Abone ol

Sıcak gelişme... 1 Ekim'den itibaren ülke genelinde hizmet veren berber, kuaför ve güzellik salonları haftada bir gün kapalı olacak. Hangi gün kapalı olacaklarına ve zorunlu olup olmayacağına valilikler karar verecek... Karar Alanya'yı da bağlıyor. Antalya Valiliği hafta içinde esnafın talepleri sonrası hangi iş grubunun hangi günlerde kapalı olması gerektiğine karar verecek.

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık, esnaf ve tacirlerin yıllardır süregelen ve ekonomik boyutlarının yanı sıra psikolojik ve sosyolojik boyutları da bulunan önemli sorunlarını Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'dan aldığı yetkilerle çözüm aramaya devam ediyor.

Bakanlık, ülke genelinde 122 meslek odasını ve yaklaşık 83 bin meslek mensubunu temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olmasına karar verdi.

Ticaret Bakanlığının, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla 81 il valiliğine gönderdiği karara göre, berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın hangi günü kapalı olacağı, sektör temsilcisi meslek kuruluşlarının görüşleri alınmak suretiyle, her ilin kendi dinamikleri içinde valiler tarafından belirlenecek.

Alanya'da berber ve kuaförler haftada 1 gün kapanacak
Alanya'da berber ve kuaförler haftada 1 gün kapanacak

ANTALYA VALİLİĞİ BELİRLEYECEK

Antalya valiliğinin ise hafta içinde ilgili karara bağlı olarak, bölge genelinde berber, kuaför ve güzellik salonlarının ayrı ayrı günlerde kapalı olacağı günleri belirleyecek. Kapanma gününün zorunlu olup olmayacağı kararı da yine valilikçe belirlenecek ve esnafa bildirilecek.

AYRI AYRI KAPANMA GÜNLERİ BELİRLENECEK

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının aynı gün kapanması zorunlu olmayıp valilerce bu üç grup için ayrı ayrı kapanma günleri tespit edilebilecek.

İşletmelerin iş hacimlerinin haftanın farklı günlerinde yoğunlaşabileceği, tüketici tercih ve davranış kalıplarında farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurularak berber, kuaför ve güzellik salonlarının hangi gün kapatılacağı hususunda Bakanlıkça bir dayatmaya gidilmezken, meslek kuruluşlarının ve il idarelerinin gerek yerel dinamikleri gerekse meslek mensuplarının profillerini değerlendirerek kapanma gününün belirlenmesine katkı vermeleri sağlandı.

MOTİVASYON VE HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRACAK

Berber, kuaför ve güzellik salonu işletmeci ve çalışanlarının en azından haftanın bir günü dinlenme ve sosyalleşmelerine imkan tanındı. Bu sayede zihin ve beden sağlıklarının korunmasına, motivasyon, performans ve hizmet kalitesinin artmasına ve daha da önemlisi aile bağları ile toplumsal bağların güçlenmesine katkı sağlanması amaçlandı.