Alanya'da 'bekara ev yok' diyen ev sahibine ceza şoku

 Alanya Haber giriş: 08 Ağustos 2022, Pazartesi 11:47., Güncelleme: 2 yıl önce
Alanya'da 'bekara ev yok' diyen ev sahibine ceza şoku
Abone ol

Son aylarda evlerini fahiş ücret karşılığı kiraya verdikleri gerekçesiyle tepkilerin hedefi haline gelen mülk sahiplerini şoke eden emsal bir karar geldi. Üç kuzeniyle birlikte bir tatil beldesindeki yazlığı kiralamak isteyen genç, mülk sahibinin "Bekara ev yok. Aileye uygun" cevabı karşısında, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na şikayette bulundu. Kurum, emsal bir karara imza atarak bekara kiralamayan ev sahibine 5 bin lira para cezası verdi. Emsal teşkil eden karar Alanya'yı da yakından ilgilendiriyor. Karar aynı zamanda 'Doktora, memura, askere, aileye vb..' gibi bahanelerle mülkünü kiraya vermek istemeyenler hakkında 'eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının koruma' alanını ihlal' gerekçesiyle cezai işlemin önünü açıyor..

'BEKARA EV YOK' DİYEN EV SAHİBİNE ŞOK!

'Doktor, memur, emekli, aile..' gerekçelerini çöpe atan 'eşitlik ihlali' kararı..

Y.K. isimli genç, üç kuzeniyle birlikte internet sitesinde gördüğü yazlık binayı kiralamak istedi. Ev sahibi S.S.'nin "Komşuların bekara ev vermemem gerektiği yönünde talepleri var. Bekara ev kiralayamam" cevabıyla sarsılan Y.K., Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na (TİHEK)başvurdu.

AYRIMCI MÜDAHALEYE MARUZ KALDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Yazlık bölgede üç kuzeni ile birlikte günlük ev kiralamak amacıyla irtibat kurduğu kişinin, mülkün aileye kiralanacağını bu yüzden de kendisine evi kiraya vermeyeceğini bildirdiği, dolayısıyla da medeni hali nedeniyle ayrımcı muameleye maruz kaldığını öne sürdü.

EMSAL KARAR: AYRIMCILIK, EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Başvuruyu değerlendiren TİHEK, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda, mülk sahibi S.S.'nin evin yalnızca aileye kiralanabileceğini beyan ettiği, bu nedenle de eşitlik-ayrımcılık yasağının ihlal edildiğini belirtildi. Kararda şöyle denildi:

KOMŞULAR DA AİLE İSTEDİ!

"Başvuranın iddialarıyla ilgili olarak muhatap S. S.' den yazılı görüş talep edilmiştir. Muhatap; yazlık bölgede bulunan taşınmazını aileye kiraya verdiğini, taşınmazın aile kullanımına uygun olduğunu, komşuların da taşınmazın kiraya verilmesinde aile tercihi yapılmasını talep ettiklerini belirtmiştir. Somut başvuruda muhatap malik, söz konusu taşınmazın kendisine ait olduğunu, yazlık bölgede bulunan taşınmazını ailelere kiraya verdiğini, taşınmazın aileye uygun olduğunu, ayrıca komşuların da evin kiraya verilmesinde aile tercihine dikkat edilmesi noktasında talepleri olduğunu ifade etmiştir. Bu çerçevede muhatap malik genel ifadelerle ayrımcılık yaptığını reddetmiştir. Ancak ayrımcılık yasağının ve eşit muamele ilkesinin ihlal edilmediğinin ispatını gerektiren durumlarda, yani ispat yükü yer değiştirdiğinde, genel ifadelerle ayrımcılık iddiasının reddedilmesi yeterli kabul edilmemelidir.

OY BİRLİĞİ İLE 5 BİN TL CEZA KESİLDİ

Somut olay değerlendirilmesi yapıldığında ise taşınmazın maliki olan S. S., başvuran Y.K.' ya medeni hali nedeniyle mülkünü kiraya vermemiş, gerekçe olarak da evin aileye uygun olduğunu belirtmiştir. Bu halde kişilerin sırf medeni hali yani evlenip evlenmeme tercihlerinden dolayı bir hizmetin sunulmasında ayrımcı muamele teşkil edecek bir davranış eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının koruma alanını zayıflatmaktadır. Dahası başvuranın ortaya koyduğu ayrımcı muameleye ilişkin karine oluşturan olgular muhatap S. S. tarafından yeterli deliller ve gerekçelerle, ayrımcılık yasağı ve eşit muamele ilkesinin ihlal edilmediği ispat edilememiştir. Bütün bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, başvuranın medeni hali nedeniyle ayrımcı bir muamele maruz kaldığı dolayısıyla da eşit muamele ilkesi ile ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaati hasıl olmuştur. Başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına, muhatap hakkında 5 bin TL idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir."