AGC Başkanı Gaye Coşkun'dan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

 Alanya Haber giriş: 08 Mart 2019, Cuma 15:44, Güncelleme:
AGC Başkanı Gaye Coşkun'dan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı
Abone ol

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Gaye Coşkun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Coşkun, Kadınlar şiddete uğruyor, kadınlar öldürülüyor, kadınlar dinsel baskılarla sosyal yaşamdan uzak tutulmak isteniyor. Erkeklerin dizayn ettiği sistem içinde varlık göstermek, birey olabilmek için daha çok çalışıyor... sözleriyle, ülkemizde kadın olmanın zorluğuna dikkat çekti..

AGC Başkanı Coşkun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, "Kadınlar şiddete uğruyor, kadınlar öldürülüyor, kadınlar dinsel baskılarla sosyal yaşamdan uzak tutulmak isteniyor. Erkeklerin dizayn ettiği sistem içinde varlık göstermek, birey olabilmek için daha çok çalışıyor.

Hayatın her alanında farklı zorluklar yaşayan kadınlardan biri gazeteci kadınlar ise, düşünce ve eylemlerinden dolayı yargılanıyor. Kadın gazeteciler ifade özgürlüğü düzeyinde kendi haklarını savunurken, bununla ilgili yazı yazıp, haber yaparken, söylediklerinin doğruluğu ya da gerçekliğinden ziyade cinsiyetçi yaklaşımla değerlendiriliyor, eleştiriliyorlar.

Medyada kullanılan eril dilin ağırlığı altında kalıyorlar çoğu zaman. Evrensel normlarda mesleğini yapmak isteyen tüm kadın gazeteciler için bu anlamda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü büyük anlam taşıyor. Bu duygularla tüm kadın meslektaşlarımın özgürce yaşaması, düşünmesi ve ifade edebilme imkanı bulmasını diliyorum. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun" dedi.