AGC Başkanı Coşkun: Gazetecilik Meslek Yasası acilen düzenlenmeli

 Alanya Haber giriş: 10 Ocak 2024, Çarşamba 23:24., Güncelleme: 7 ay önce
AGC Başkanı Coşkun: Gazetecilik Meslek Yasası acilen düzenlenmeli
Abone ol

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, 10 OCAK 1961 günü 212 sayılı basın yasasının yürürlüğe girmesiyle kutlanan meslek günü nedeniyle açıklama yaptı. Coşkun '10 Ocak 1961 tarihinde, geniş haklar elde ettiğimizden bu güne çok ciddi sorunları birlikte yaşıyoruz.. Basın sektöründe çalışanları rahatsız eden ve ciddi kaygılara yol açan  sorunlar 'Gazetecilik Meslek Yasası' kapsamında acilen düzenlenmeli ve ortadan kaldırılmalı..' dedi.

Coşkun şunları söyledi: 10 Ocak 1961, geniş haklar elde ettiğimiz bir gündü ve  o günlerde dönemin gazetecileri anlamlı eylemler yapmıştı. Böylesi anlamlı adımlar ve dayanışmalarla elde ettiğimiz hakları kullanma açısından çok ciddi sorunları birlikte yaşıyoruz…

Günümüzde “Çalışan Gazeteciler Bayramı” ülke genelinde  “10 OCAK GAZETECİLER DAYANIŞMA GÜNÜ” olarak fiilen kutlanıyor.  Resmi  olarak da tanınmasını bekliyor ve umut ediyoruz. 

Günümüzde tüm basın sektöründe çalışanları rahatsız eden ve ciddi kaygılara yol açan  sorunlar ve geri alınan haklar nedeniyle bu günü  “Çalışan Gazeteciler Bayramı” değil “dayanışma günü” olarak kutluyoruz.

Bugünün vesilesi ile bir kez daha yeni basın yasası derhal düzenlenmeli,  gerçek gazetecilerin hakları korunmalı,  halen yaşadığımız çok ciddi ve  kaygı verici sorunların ortadan kalkması için acilen “Gazetecilik Meslek Yasası" günümüz koşullarıyla,  özellikle  teknolojinin de dikkate alınarak düzenlenmesini gerektiğini ifade ediyoruz. 

AGC Başkanı Coşkun: Gazetecik Meslek Yasası acilen düzenlenmeli
AGC Başkanı Coşkun: Gazetecik Meslek Yasası acilen düzenlenmeli

'İNTERNET HABER SİTELERİ İÇİN BASIN KARTI SORUNU ÇÖZÜLMELİ'

Yeni uygulamalarda   yerel  gazetelerin kurduğu internet haber siteleri başta  olmak üzere tüm internet haber siteleri için ağır koşullar içermektedir. Bu koşulların çok acil gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. İnternet sitelerinde çalışanların Basın kartı sorunu acilen çözümlenmelidir.

Dilek ve temennimiz; dile getirmeye çalıştığımız   ve diğer kaygı veren tüm konuların çözümlenmesiyle “Çalışan Gazeteciler Bayramı” değil “Dayanışma günü” nü hep birlikte kutlayabilmemizdir.

Tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.