244 Bin TL cezası var: Alanya'da Kum Zambağı filizlendi

 Alanya Haber giriş: 08 Nisan 2024, Pazartesi 23:43., Güncelleme: 2 ay önce
244 Bin TL cezası var: Alanya'da Kum Zambağı filizlendi
Abone ol

Alanya sahillerinde her yıl temmuz sonunda başlayıp ekim ayının ortalarına kadar Akdeniz sahillerini süsleyen kum zambakları filizlenmeye başladı. Antalya’nın Gazipaşa ve Alanya sahillerinde yetişen ve endemik bitki olan kum zambaklarını koparmanın 244 bin 315 TL cezası olduğu bildirildi.

Nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan kum zambakları, bilinçsiz sahil kullanımları ve şezlong gibi yapılarla yok olma tehlikesi yaşıyor.

Alanya'nın Yeşilöz, Demirtaş, Kestel, Kargıcak, Gazipaşa’nın Koru, Kahyalar ve Selinus sahillerinde bulunan, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bitkiler arasında yer alan ‘kum zambakları’, filizlenmeye başladı.  ‘Çevre Koruma Kanunu’ dahilinde korunan kum zambağı çiçeğini koparmanın 70-80 bin TL arasında kökleyerek sökmenin ise 244 bin 315 TL cezası var.

244 Bin TL cezası var: Alanya'da Kum Zambağı filizlendi
244 Bin TL cezası var: Alanya'da Kum Zambağı filizlendi

MUCİZEVİ BİR ŞEKİLDE KIZGIN KUMLARDA ÇİÇEK AÇIYOR

Çevreci Güldane Şahin, "Kaliteli, sürdürülebilir bir turizm için doğayı, kum zambaklarını, deniz kaplumbağalarını ve Akdeniz foklarını korumalıyız. Lütfen sahillerimize, sessiz cennetimize kıyılmasın.  Kum Zambakları genellikle temmuz, ağustos, eylül aylarında çiçek açarlar. Bu aylarda genellikle yaprakları kurudur, kızgın kumların içinden beyaz çiçeklerini açması hayret vericidir. Çiçeklerini koklayan birisinin ömrü boyunca o kokuyu unutması mümkün değildir. Kardelenlerimiz nasıl ki karların içinden çıkarak çiçeklerini açıyorsa, kum zambaklarımız da öyle, onun için halk dilinde kumdelen de derler. Kum zambakları nesli tehlike altında, tükenmekte olan bitkilerdir. Dünya Doğa Koruma Kurulu tarafından 2016 yılında koruma altına alınmıştır. Kum zambaklarını koparmanın ise ağır para cezası bulunmaktadır. Kum zambağı kopardığı tespit edilen kişilere 244 bin 315 TL cezai işlem uygulanıyor. Kum zambaklarımızı koruyalım, lütfen bu güzelliklere kıymayalım. Biz doğa gönüllüleri, doğamız için elimizden geldiğince mücadele ediyoruz, mücadelemize katkı sağlayınız” dedi." dedi.