CHP'li vekil uyardı: Alanya 'bile bile' bir felakete doğru gidiyor

 Alanya Haber giriş: 15 Ağustos 2019, Perşembe 11:40, Güncelleme: 3 yıl önce
CHP'li vekil uyardı: Alanya 'bile bile' bir felakete doğru gidiyor
Abone ol

Son dakika.. Alanya açıklarındaki Aytemiz'e ait dolum tesisine tepkiler gün çektikçe artıyor.. Turizm ve doğa cenneti Alanya'da CHP, İYİ Parti ve MHP ortak imza kampanyası başlatarak tesisin kapatılmasın istedi.. Bu gelişmeler yaşanırken Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Alanya'daki akaryakıt dağıtım tesisinin genişletilmesine ilişkin ÇED raporunun halktan gizlendiğini söyledi. Budak, Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmadan bir an önce bu dolum tesisinin çalışmaları durdurulmalıdır. Alanya ilçemiz hızla tehlikeli bir sürece doğru gitmektedir.. dedi..

Aytemiz'in Alanya'da bulunan akaryakıt dağıtım tesisinin genişletilmesi çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Çetin Osman Budak, ÇED sürecinde halkı bilgilendirme toplantısının gizili yapıldığını ve bin 673 sayfalık raporun 2 Ağustos'ta gizlice yayınlandığını belirtti. Budak, 

İLGİLİ HABER

''ÇALIŞMALAR BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a konu ile ilgili olarak soru önergesi verdiğini hatırlatan Budak, Alanya halkının tepki gösterdiği çalışmanın bölgenin turizm dokusuna büyük zarar vereceğini kaydetti. Budak, ''300 metrelik 160 bin DWT kapasiteli akaryakıt tankerinin yanaşması, Alanya için ciddi risk oluşturacaktır. Olası bir tanker faciası, caretta carettaların üreme-yuvalama alanlarına büyük zarar vereceği gibi, bölge aynı zamanda dönemin Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/10 numaralı genelgesi ile koruma altına alınmıştır.

CHP'li vekil uyardı: Alanya 'bile bile' bir felakete doğru gidiyor
CHP'li vekil uyardı: Alanya 'bile bile' bir felakete doğru gidiyor

"İLÇE FELAKETE GİDİYOR"

Alanya’nın turizm potansiyeli ve çevre ile ilgili bu mevcut durumu dikkate alınmadan yapılan çalışmalar, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmadan bir an önce durdurulmalıdır. Alanya ilçemiz hızla tehlikeli bir sürece doğru gitmektedir” dedi.